Příčiny nafouklého břicha

Příčin může být samozřejmě více. Nyní se podíváme na ty nejčastější:

  • nadýmání
  • zadržování vody
  • blížící se menstruace
  • žvýkání žvýkaček
  • časté popíjení sycených nápojů
  • konzumace příliš slaných potravin

Ale zřejmě za nejčastější příčinu nafouklého břicha můžeme považovat plynatost. Ta se projeví zvětšeným břichem a je nejčastěji způsobena potravinami. Které potraviny v tomto případě uleví:

salát

Jogurt – obsahuje totiž probiotika a ty jsou důležitou součástí trávení. Nahradit ho můžete i kefírem, který je i bohatší na probiotika.

Zázvor – přírodní lék na trávicí obtíže, to je zázvor. Pomůže tělu strávit bílkoviny a má zklidňující a protizánětlivé účinky na střeva. Vhodný je vlažný zázvorový čaj (neoslazený), který popíjejte po malých doušcích celý den.

Kyselá okurka – sklenici kyselých okurek má doma jistě každý. Ty dokážou minimalizovat špatné střevní bakterie a zmírnit nadýmání.

Fenykl – dobře znají kojící maminky i Indové, kteří ho žvýkají po každém jídle. Rozdrcená semena fenyklu zvyšují pohyblivost střev a zabraňují žaludečním křečím. Je jedno, zda budete žvýkat semena nebo si uvaříte čaj.

Heřmánkový čaj – lék našich babiček. Odvar z heřmánku zklidní trávicí trakt, pomůže proti bolestem, křečím, ale i nevolnosti a zvracení. Vlažný ho popíjejte po doušcích v průběhu celého dne. 

Salátová okurka – je to trochu paradox, ale jestli-že zadržujete vodu, může to mít na svědomí dehydratace. Okurka obsahuje hodně vody a působí i jako mírné diuretikum (vyloučí nežádoucí vodu z těla pryč).

Kiwi – obsahuje hodně vlákniny, vitamínu C a podporuje správnou činnost trávicí soustavy.

jóga

Cvičení

A ještě jedna možnost, jak si ulevit od nafouklého břicha. Vyzkoušejte jógu a to konkrétně pozici „kočky“.

Vsaďte na prevenci

Do jídelníčku zařaďte probiotika, vyhněte se umělým sladidlům a pravidelně se hýbejte. Omezte sůl a jezte co nejpomaleji, abyste s jídlem nespolykali velké množství vzduchu.