Zaměřte se na místnost ve které spíte
Podívejte se na místo, kde spíte. Je ložnice předtím, než jdete spát vyvětraná a s optimální teplotou přes noc (18-20 stupňů)? Máte v ložnici květiny? Aloe vera nebo tchynin jazyk pomůžou pročistit vzduch. Speciální pozornost věnujte také samotné posteli, je vám matrace pohodlná? Pokud cítíte, že něco není tak úplně ono, napravte to.
Minimalizujte rušivé vlivy
Nedopusťte, aby vás rušil jakýkoliv zvuk, například zapnuté televize. Pamatujte na to, že hluk narušuje fázi usínání.
Vypněte modré světlo
Modré světlo vyzařuje elektronika jako televize a mobilní telefony. Ke škodě je, že modré světlo v těle blokuje tvorbu melatoninu (hormon, který má vliv na kvalitu našeho spánku). Naše biologické hodiny jsou nastaveny na pravidelné střídání dne a noci. Modrým světlem si můžeme tento přirozený biorytmus rozhodit, což se samozřejmě projeví na kvalitě našeho spánku.
Vytvořte si spánkovou rutinu
Vstávejte a večer choďte spát v přibližně stejnou hodinu (i o víkendech).
Cvičte raději přes den
Rádi si večer dopřejete lekci dynamického boxu? I to může bránit ve snadném usínání. Zkuste být zhruba 3 hodiny před spaním už zcela v klidu.
Odpolední spánek po obědě jen půl hodiny
Odpolední šlofík je fajn, ale nepřekračujte dobu spánku 30 minut. Delší spánek by vám už ovlivnil večerní usínání i spánek v noci.
Lehká večeře
Tučná večeře vám klidné sny nezaručí. Tělo bude mít co dělat s trávením a noční regenerace tak nebude efektivní. Večerní pokrm by měl být lehký a dobře stravitelný. Vyhněte se také alkoholu, nikotinu a kofeinu. Naopak můžete vyzkoušet bylinkové čaje s lehce sedativními účinky (meduňka, třezalka nebo heřmánek).
Uklidněte myšlenky
V hlavě se vám honí tisíc myšlenek a k tomu máte starostí nad hlavu? Zkuste si všechny problémy sepsat na papír, večer si dát teplou koupel s levandulí a zklidnit se u krátké meditace (stačí i 5 minut).