Máte v plánu nechat postavit na krásném místě v přírodě zděný dům ve stylu přízemního bungalovu? O tyto objekty je velký zájem nejen proto, že jsou úspornější, co se týče vytápění, a mohou být plně bezbariérové, jde tu ještě o něco jiného.
Jsou vzdušnější
Když budete procházet ulicí, kde jsou vystavěny vícepatrové bytové domy, řekněme třeba jen o pouhých čtyřech patrech, budete si tu připadat poněkud stísněně. Je to celkem logické, protože lidský zrak zabírá panoramatický pohled v úhlovém záběru 180 stupňů, a i při mírném záklonu hlavy budete kolem sebe vnímat jen zdivo, okna a zase zdivo a okna. Bude vám upřen pohled na modrou oblohu a sluneční kotouč a budete velmi dobře vnímat, jak jste sevřeni domovní zástavbou. Lidé, co trpí klaustrofobií z uzavřených prostor, toto vnímají s mnohem vyšší intenzitou.
Pokud se ovšem projdete ulicí, kde stojí jen nízké zděné bungalovy na klíč, budete se tu cítit mnohem lépe. Bude tu také více proudit energie a vás celkový dojem z okolního prostředí bude podvědomě příjemnější.
Velice markantní je tento jev například v některých přímořských rekreačních letoviscích, namátkou můžeme jmenovat Maspalomas na ostrově Gran Canaria, kde jsou nízké, na bílo omítnuté bungalovy oblíbeným prostředím pro ubytování rekreantů.
Zdivo není dřevo
Osobně nemáme nic proti dřevostavbám, ale zdivo je přece jen pevnější, kompaktnější a také zcela nehořlavé. U zděných objektů je větší pravděpodobnost, že jej nezasáhne ani vichřice, ani jiné extrémní projevy počasí. Ke zděným objektům máme jaksi vrozenou větší důvěru a v zámoří se dokonce o naší zemi kdysi, ještě za socialismu, tvrdilo, že musíme být všichni velmi bohatí, když se u nás bydlí víceméně jen v samých zděných domech, a ty dřevěné jsou obvykle pouze v duchu rekreačních chat nebo horských roubených chalup.