Nu a nyní nastává doba na tu nejzajímavější část. Tedy jak pro koho. Hody jsou celek a nedá se označit ta či ona část jako lepší či horší. Ale jistě uznáte, že jídlo a pití má přece jen něco do sebe, a to nejen na hodech. Tak jdeme na to. Pokud chcete s článkem splynout, nalijte si něco vínka, nebo šťopičku slivovičky. Uvidíte, že se vám bude i lépe číst. Hody jsou hodování, tedy spousta jídla a spousta tekutin. Samozřejmě že alkohol vede. Jen těžko byste mohli poctít průvod mládenců kofolou, nebo pitnou vodou. Ti by vám dali, co proto. V hody sa pije vínko, alebo slibojica. Nekeří aj pivo, ale ti ho lemtajú furt.

pečené maso

Nuže, již spoustu let patří k hodům také maso. Někde vepřové, jinde se peče husa, obzvláště jsou-li to hody svatomartinské. To potém mosí byt masná celá huba, až za ušami. Jak říkávali náš stařeček. K tomu se dává, de co komu chutná. Dělá se červení zelí, knedlík, nebo kdo chce, může stehýnko či bůček jen tak s chlebem a okurkou. I to patří ke slavnostnímu jídlu. Polévka se vaří podle krajů, většinou je to kyselice, nebo kuřecí vývar s těstovinami. A na jihu to může být houbovka. Někde s bramborami, jinde bez. A pití? Neslazený čaj se také může, ale pravděpodobně vás s ním vyhodí, pokud ho někomu nabídnete.

sklenice vína

Ale možná ne, dnes je moderní nepít alkohol. Přesto se však na Slovácku a Valašsku popíjí vínečko a slivovice. Nebo meruňkovice, hruškovice a barbaři pijí rum. Vínečko hodně na Moravě ve vinných krajích. Na Ostravsku toho vína tolik nebylo, takže se pilo méně a dodnes je tmu tak. Kdežto u Kyjova a širého okolí se nejvíce pije vínko. Zde červené nebo bílé? Inu, dle chuti. Každý má raději jiné, a tak se tu najde od každého spousta demijónů. Můžete okusit oba druhy i se slivovicí. Ovšem potom vám nikdo nezaručí hladký průběh vašeho pobytu zde. Ono to totiž umí udělat pravé divy.