Lidé často považují pronájem bytu za dobrý způsob, jak si přivydělat nějaké peníze. Koneckonců, funguje to jednoduše – jednoduše necháte někoho žít v bytě, který nevyužíváte, a on vám za to bude platit. Profit je zaručen. Ovšem jen málokdy to probíhá tak idylicky. V naprosté většině případů se zde objevují problémy, které mnohdy ani nepředvídáme. Tou první otázkou samozřejmě je, kde sehnat nájemníky. Je pravdou, že většina z nás chce bydlet ve vlastním, nikoliv v pronájmu. Proto, pokud si to můžeme dovolit, kupujeme si vlastní nemovitost. To však znamená, že jediní, kdo žijí v pronájmu, jsou většinou lidé ve špatné finanční situaci, často z nižších sociálních vrstev. A takoví bohužel jen málokdy bývají bezproblémoví.
V první řadě je tu otázka, zda budou vůbec nájemné platit. Je mnoho případů, kdy majitelé od svých nájemníků jen velmi těžce získávají peníze. A zbavit se jich, i když neplatí, není jednoduché. Zákon v tomto případě chrání spíše je, než majitele bytu. Je tedy nutné dobře vybírat, komu jej pronajmeme. Bohužel, často není snadné na první pohled poznat, jaký kdo je.
S tím se pojí i stav bytu, především pak jeho vybavení. Často se totiž stává, že nájemník něco zničí, a pak je na majiteli, aby zajistil nápravu. Ta samozřejmě většinou není zrovna levná, avšak nájemce většinou opravu nezaplatí, zvláště pokud se může vymluvit například na únavu materiálu s tím, že ona porucha není jeho vina a byla způsobena pouze běžným užíváním. Pak zde jsou samozřejmě také stížnosti sousedů, ať už oprávněné či nikoliv. Ať už si totiž do bytu nastěhujete v podstatě kohokoliv, můžete se spolehnout, že to některým lidem nebude po chuti. S tím samozřejmě vznikají problémy, a pokud v daném bytě chceme ještě bydlet, případně jej držíme pro své děti, než dospějí, je vhodné udržovat se sousedy dobré vztahy. Proto, než se rozhodneme jít touto cestou, bychom měli vše dobře promyslet.